Pokud si chceme povídat o perlách, doufám, že jste si vyčlenili dostatek času, protože je skutečně hodně co říct. Perly jsou návykové, jejich historie i realita se téměř nemění a budoucnost předpokládá ještě větší oblibu těchto šperků převážně ze sladkovodních perel. Jsou symbolem luxusu, odvahy a moci. S přihlédnutím do let minulých by se dalo říci, že jejich hodnota má tendenci stoupat. Dříve byly vidět na dekoltech žen převážně perfektně kulaté bílé perly nebo tahitské tmavé. Zkrátka ty velmi drahé. Pak se nosily perly z takzvané perleti, tedy lastur perlorodek, které jsou oblíbené dodnes. Jedná se vlastně o velmi levnou náhražku těch pravých perel. Jsou také perfektně kulaté a mívají velmi vysoký lesk. Laik rozhodně nepozná rozdíl.

Na trhu můžete skutečně dnes již vybírat z velkého množství perel, velmi kvalitních nákladnějších mořských, přes velmi kvalitní dostupné až po ne příliš kvalitní, prodávané pofidérními obchodníky po celém světě. Bohužel ne každý dodavatel je v tomto ohledu férový a proto byste vždy měli kupovat perly od prověřeného odborníka, který je schopen Vám o nich alespoň něco říci a poradit Vám s výběrem, nejen Vám zboží elegantně zabalit a popřát hezký den.

Pokud bychom si měli říct co je vlastně na perle tak úchvatného a pominuli fakt letité tradice, a luxusního obecného dojmu, hodnotí se tvar, lesk, velikost, barva, povrch i pravidelnost. Dokonale kulaté perly jsou na celém světě zastoupeny pouze ze 3 %, jsou tedy velmi vzácné a podle toho je uzpůsobena i cena. Duší perly je především lesk, čím se perla více leskne, tím je samozřejmě exklusivnější. Při posuzování perel je velmi důležitým hlediskem četnost defektů neboli různých vad, čím vyšší cena, tím méně vad. Velké perly dorůstající více než 10 mm se objevují pouze v oblastech jižního Pacifiku a Tahiti. Tahitské perly mohou dosahovat až velikosti 14 mm. Ovšem nejvzácnější a nejdražší jsou perly černé, ty se rodí pouze v černých perlorodkách ve Francouzské Polynésii. Právě díky geografickým rozdílům se objevují různé barvy. To je však pouze estetické hledisko, kvalitu perly to nijak nesnižuje ani nezvyšuje.

Už královna Kleopatra se zdobila šperky v podobě složitě členěných perlových náhrdelníků a náušnic. Sloužily jí však nejen k okrase, ale například i k výrobě nápoje lásky. V dalších zemích je lékaři využívali k různým lékařským účelům. V 16. století vzrostla obliba perel do astronomických rozměrů. Lidé se potápěli a riskovali své životy hluboko v mořích, aby získali třeba jen jedinou perlu z perlorodky nebo perlotvorky mořské ústřice. Perla se stala symbolem lásky, úcty a bohatství.

Dříve byly dostupné jen bohatším vrstvám, ale od počátku 20. století se objevila možnost kultivace a tím se staly cenově dostupnější i pro širší veřejnost. Jedná se však pořád o „pravé perly“! Ty levnější kultivované jsou v dnešní době velmi kvalitní a srovnatelné s drahými mořskými perlami.

Samotný proces kultivace spočívá ve vytvoření umělého prostředí pro perlorodku. Jedná se v podstatě tedy o umělý zásah, kdy se cizí tělísko (např. drobná kulička) neboli parazit vloží dovnitř perlorodky. Ta se mu brání a snaží se ho izolovat zvýšenou produkcí perletě, tvořené ze dvou složek, aragonitu a konchioli. Během jednoho až tří let z ní vyroste krásná perla.

A jak je to u přírodních perel? Vznikají stejným způsobem, jen s rozdílem, že cizí „parazit“ (zrnko písku) se do perlorodky dostane bez lidského zásahu. Začne vylučovat perleťovou hmotu usazující se na cizím tělese. Můžeme bez nadsázky říci, že perla je jediným šperkem, který se dá hodnotit jako nekonečná elegance zrozená zázrakem, proto nikdy nezevšední.
Jak pečovat o perly
Jak perly udržovat

  • Přírodní perly nevystavujte chemickým vlivům. Lak na vlasy či parfém nanášejte zásadně před aplikací náušnic. Kosmetické přípravky mohou pravé perly poškodit či zmatnit jejich povrch.  Nikdy neošetřujte perlu chemicky, ale pouze čistou vodou a měkkým hadříkem.
  • Nenoste šperky, když spíte. Pravé perly jsou náchylné k poškrábání, proto je raději ani nenechávejte v přítomnosti dalších vašich šperků. Uchovávejte je samostatně v krabičce s měkkým ochranným obalem.
  • Příliš horké klima (kdy se výrazněji potíte) nebo extrémně teplý vzduch (např. fénování vlasů) perlám neprospívá, ztrácí lesk.
  • Nenoste šperky s pravými perlami, když se jdete koupat nebo sprchovat. Mýdlo, parfém či pěna do koupele je mohou připravit o lesk.

Vyhněte se kontaktu s hrubými strukturami tkaniny, tvrdými a ostrými objekty vůbec.

Neznamená to však, že je budete nosit pouze ve sváteční okamžiky Vašeho života, aby se snad neponičily! Právě naopak, perly milují kontakt s Vaší kůží a jen „kvetou“, když si je zvolíte jako doplněk dne.